front-start

hdr-pos-konkurs

Gimnazjaliści wiedzą jak walczyć ze stresem


Instytut Kardiologii rozstrzygnął konkurs „Czas na relaks, czyli jak mieć zdrowe serce”.  Zwyciężczynią została Sylwia Binkowicz z Jasła za fotoreportaż „Dziesięciu wrogów stresu, czyli sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych”. Wśród metod minimalizowania stresu laureaci najczęściej wymieniali sport, urozmaiconą i bogatą w witaminy dietę, słuchanie ulubionej muzyki oraz bliskie relacje z przyjaciółmi.


 Sylwia Binkowicz, laureatka I miejsca, zwraca uwagę na korzyści płynące z podróżowania, podejmowania aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Wśród sposobów minimalizowania stresu wymienia także zagłębienie się w ulubionej lekturze, słuchanie muzyki lub spotkania w gronie najbliższych przyjaciół. Ponadto przekonuje, że skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem jest sen, dzięki któremu organizm człowieka odpoczywa i nabiera sił. Zwyciężczyni podkreśla również, że w walce ze stresem ważne jest optymistyczne nastawienie oraz wiara, że można go pokonać.
Jury nagrodziło prace Magdaleny Zięby z Kańczugi oraz Natalii Straus z Raciąża, które zajęły odpowiednio II i III miejsce. Wyróżnienia przyznano Adriannie Wysockiej z Janowca Wielkopolskiego, Agnieszce Cios i Agnieszce Sychowskiej z Kielc, Annie Wasielewskiej i Wiolecie Siodłak z Nowego Stawu, Dominikowi Fiołkowi i Joannie Blok z Kańczugii, a także Wiktorowi Argasińskiemu z Raciąża.
- Jestem bardzo zadowolony, że młode osoby mają świadomość zagrożeń jakie wynikają z doświadczania długotrwałego stresu oraz potrafią go minimalizować. Wierzę, że ta wiedza będzie miała realne przełożenie na stan zdrowia młodego pokolenia w przyszłości – powiedział prof. dr hab. n. med. Wojciech Drygas, koordynator Programu POLKARD-Media „Pamiętaj o sercu”.

konkurs_b_2009
Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na niekorzystny wpływ intensywnego i długotrwałego stresu na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto poprzez konkurs organizatorzy chcą zachęcić młode osoby do wprowadzenia niewielkich zmian, które pozwolą uchronić serce przed szkodliwymi konsekwencjami niezdrowego stylu życia.

Konkurs jest elementem programu POLKARD-Media „Pamiętaj o sercu”, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu pn. „Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na rok 2009 – POLKARD”.

Nagrodzone prace:

I miejsce - Sylwia Binkowicz
II miejsce - Magdalena Zięba
III miejsce - Natalia Straus


 

pdf Regulamin konkursu 
Patronat medialny nad konkursem objęły dwutygodnik Victor Gimnazjalista oraz tygodnik oświatowy Gazeta Szkoln

victorczerwonylogo-g_sz
   
    

Więcej informacji:
Agnieszka Mroczek
TBT i Wspólnicy
Tel. 22 692 17 12
agnieszka.mroczek@tbt.waw.pl
 
logo_ik_podstawowe_cmyk