front-start
Wywiad z prof. dr hab. med. Wojciechem Drygasem na temat chorób sercowo-naczyniowych

Marta Ciosmak: Choroby sercowo – naczyniowe pozbawiają życia rocznie ponad 170 tys. Polaków. Badania naukowe wykazują, że można uniknąć połowy tych zgonów. W czym więc tkwi problem?

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas, Instytut Kardiologii w Warszawie, Dyrektor Programu CINDI Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce: Problem jest w tym, że Polacy nie do końca akceptują informacje o możliwościach skutecznej profilaktyki. Popełniamy wiele błędów dotyczących stylu życia. Nadal rozpowszechnione jest palenie papierosów. Widoczne są jednak postępy – pali coraz mniej osób w średnim wieku. Sposób odżywiania naszego społeczeństwa jest daleki od ideału. Duża część populacji to osoby z nadwagą, z zaburzeniami przemiany tłuszczowej. I wreszcie, bardzo niska aktywność fizyczna. To są błędy dotyczące stylu życia. Nadal zbyt mało korzystamy z możliwości wykonania badań profilaktycznych, z możliwości kontrolowania swojego stanu zdrowia. Jeśli dodamy jeszcze to, że w przypadku poważnej, nagłej choroby serca zbyt późno wzywany jest zespół pogotowia ratunkowego, wszystko składa się na to, że w Polsce jest zbyt dużo zgonów z powodu chorób układu krążenia.

M.C.: W trosce o nasze zdrowie specjaliści zalecają dietę śródziemnomorską. Jakie cechy wyróżniają tę dietę i jakie korzyści płyną z jej stosowania?

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: Ta dieta obfituje w warzywa i owoce. Najczęściej zalecanym i stosowanym tłuszczem jest oliwa z oliwek, jak również oleje roślinne. Spożywa się niewielkie ilości mięsa czerwonego, zastępuje się je rybami. Elementem tej diety jest pewna ilość wina spożywanego do posiłków. Tak więc należy ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i słodyczy, a jeść więcej warzyw i owoców. Dieta ta stanowi również ochronę przed chorobami nowotworowymi.

M.C.: Wiele osób twierdzi, że dieta śródziemnomorska jest zbyt droga. Czy to prawda?

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: Nieprawda. Spróbujmy policzyć… Gdybyśmy zastąpili szynkę, balerony i inne kiełbasy pomidorami i ogórkami i polali je choćby olejem rzepakowym, to z całą pewnością zaoszczędzamy pieniądze.

M.C.: Polacy należą do najmniej aktywnych fizycznie społeczeństw europejskich. Badania przeprowadzone przez WHO wykazały, że zaledwie co dziesiąta osoba systematycznie ćwiczy. Z czego to wynika?

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: Wydaje się, że treningi i ćwiczenia są czymś tak przyjemnym, pozytywnie wpływającym nie tylko na nasze zdrowie, ale także na sylwetkę, że więcej Polaków powinno systematycznie uprawiać sport. Powinniśmy więcej chodzić, a mniej korzystać z samochodów i innych środków transportu. Myślę, że to zaczyna się powoli zmieniać. Najnowsze badanie wskazują, że coraz więcej Polaków jest aktywnych fizycznie niż pięć czy dziesięć lat temu.

M.C.: Zauważalne jest więc pewne sukcesy…

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: Jak najbardziej. W porównaniu z rokiem 1991, kiedy była największa umieralność, w tej chwili aż o 40 tys. osób mniej umiera z powodu chorób układu krążenia. Często narzekamy na stan zdrowia, doceńmy pewne pozytywne fakty, których absolutnie nie można negować.

M.C.: Spektakularne sukcesy w medycynie utożsamiane są z osiągnięciami w dziedzinie farmakologii. Profilaktykę nadal kojarzy się z długą listą zakazów i nakazów. Jednak specjaliści oceniają, że w XXI w. nastąpi zdecydowana zmiana. Przede wszystkim rozwijać się będzie sektor ochrony zdrowia i związana z tym profilaktyka. Jak pan profesor ocenia te przewidywania?

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: Ja myślę, że bardzo ważna jest farmakologia. Jest wiele doskonałych, bardzo skutecznych leków, ale oczywiście najlepsze nawet leczenie nie zastąpi profilaktyki. Jeśli chcemy być zdrowi, dożyć osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu, a nawet stu lat, musimy przestrzegać prostych zasad. Atrakcyjna kuchnia z dużą ilością warzyw i owoców, z kieliszkiem czerwonego wina, czy też bardzo przyjemny wysiłek fizyczny w parku lub lesie to rzeczy bardzo przyjemne. A zaprzestanie palenia tytoniu i nie zatruwanie otoczenia wyjdzie wszystkim na dobre.

M.C.: Na początku trwania akcji „Pamiętaj o sercu” przeprowadzone zostały bardzo precyzyjne badania sondażowe oceniające poziom wiedzy społeczeństwa. Czy znane są już efekty kampanii prowadzonej w 2005 r.?

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: W tej chwili trwa sondaż, który na nasze zlecenie prowadzi Pracownia Badań Społecznych w Sopocie. Niebawem przekonamy się, ile osób zauważyło nasze wskazówki i ile osób się do nich zastosowało. Jesteśmy optymistami, ale efekty naszej prawie trzyletniej interwencji zostaną zweryfikowane niebawem.

M.C.: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas: Dziękuję.

Rozmawiała Marta Ciosmak
,  2005-11-23