front-start
Wywiad z prof. dr hab. Adamem Torbickim, prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego PDF Email

Marta Ciosmak: Według danych GUS choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną 48 proc. wszystkich zgonów. Profilaktyka w chorobach układu krążenia jest więc konieczna. Wymaga połączenia wiedzy i doświadczenia specjalistów różnych dziedzin medycznych. Z myślą o tym problemie powstało Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Panie profesorze, czym konkretnie forum się zajmuje?

Prof. dr hab. n. med. AdamTorbicki, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:
Pomysł na stworzenie forum polegał na tym, aby towarzystwa naukowe, które zajmują się prewencją, zapobieganiem chorobom układu krążenia, miały miejsce, by spotkać się i uzgodnić treści, jakie przekazują następnie społeczeństwu. Chodzi o to, by nie było szumu informacyjnego, abyśmy wszyscy mówili tym samym językiem. Drugim celem forum było to, aby koordynowało swoje działania. Każde z towarzystw ma swoje formy działania, które są już tradycyjne. Jeśli chodzi o Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, takim przykładem jest Światowy Dzień Serca. Inne towarzystwa przeprowadzają inne akcje. Celem jest to, żeby się wspierać a także o wzajemne promowanie działań w interesie całego społeczeństwa.

M.C.: Czy to właśnie ta zgodność decyduje o skuteczności programów profilaktyki zdrowotnej, czy są także inne, równie istotne aspekty?

Prof. dr hab. n. med. AdamTorbicki: Przede wszystkim chodzi o to, jak intensywnie kampania jest prowadzona. W dużej mierze opiera się również na ciekawych pomysłach – jak przekazać naszą świadomość tego, że prewencja jest możliwa i może być bardzo skuteczna. Na to jest wiele pomysłów. Im więcej pomysłów zbierzemy, tym większa szansa, że wybierzemy te, które będą najskuteczniejsze.

M.C.: Prewencja była i jest celem kampanii „Pamiętaj o sercu”, która opiera się na jak najszerszej współpracy. Na czym ta współpraca polega?

Prof. dr hab. n. med. AdamTorbicki: Kampania „Pamiętaj o sercu” wyrosła z trzech żywiołów. Ministerstwo Zdrowia, w ramach programu POLKARD, dało pieniądze na program, który pozwolił pewne działania przeprowadzić. Trzeba podkreślić, że prewencja kosztuje mniej niż leczenie. Jest tańszym działaniem prowadzącym do poprawy zdrowia społeczeństwa. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaproponowało drogę realizacji – pomysły na dotarcie do społeczeństwa przy pomocy mediów. Trzecim żywiołem jest Instytut Kardiologii, który realizował program dzięki bardzo silnej grupie pod kierownictwem prof. Drygasa. To są trzy inicjatywne grupy. Natomiast drugą stroną i ogromnie ważnym elementem są media. „Pamiętaj o sercu” to program nauczania, przekazywania informacji, motywacji przy pomocy mediów. Tu spotkaliśmy się z bardzo dużym zrozumieniem. Ja myślę, że ten problem już w Polsce z mediów nie zniknie - na tyle zbliżyliśmy się jako środowiska, które walczą o zdrowe społeczeństwo przy pomocy profilaktyki.

M.C.: Rok temu miałam przyjemność rozmawiać z panem profesorem o kampanii „Pamiętaj o sercu”. Zapowiadał pan wtedy emisję spotów telewizyjnych promujących zdrowy styl życia. Spoty były emitowane wielokrotnie, cieszyły się i nadal cieszą dużym zainteresowaniem. Czy możemy już teraz możemy powiedzieć o tym, że akcja ta przyniosła wymierne efekty?

Prof. dr hab. n. med. AdamTorbicki: Na pewno tak, jeśli chodzi o naszą obecność w mediach. Rzeczywiście mieliśmy ogromną pomoc ze strony telewizji i radia. W telewizji spoty były nadawane ponad 200 razy w ciągu każdego miesiąca. Tego typu działalność nie przekłada się na skutki natychmiastowe. Dowiemy się, czy społeczeństwo się wyedukowało i zmotywowało – pod koniec roku będzie przeprowadzony sondaż. Dowiemy się, czy problematyka dotarła do przeciętnego Polaka. Zaś na efekty, jakie będziemy mogli przełożyć na długość i jakość życia będziemy musieli poczekać kilka lat.

M.C.: Jakie są kolejne plany kampanii?

Prof. dr hab. n. med. AdamTorbicki: Przede wszystkim chcemy kampanię podtrzymać. Mamy już pewne gwarancje ze strony mediów, że spoty będą przypominane. Będziemy rozwijali akcje związane ze Światowym Dniem Serca. To jeden dzień, który jest czymś
w rodzaju podpalenia płomienia, który być może w wielu osobach zgasł.

M.C.: Dziękuję uprzejmie.

Prof. dr hab. n. med. AdamTorbicki: Dziękuję.

Rozmawiła Marta Ciosmak, 2005-11-23