front-start
Na temat edukacyjnej kampanii społecznej "Pamietaj o Sercu" rozmawiamy z prof. dr hab. Adamem Torbickim PDF Email

Marta Ciosmak: Edukacyjna kampania społeczna „Pamiętaj o sercu” ruszyła w 2003 roku. Dlaczego jest ona tak bardzo potrzebna?

Prof. dr hab. med. Adam Torbicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Ja myślę, że jest bardzo potrzebna dlatego, że część naszych współobywateli wie już, co powinna robić, ale nie stosuje się do tego, nie ma tej motywacji, nie wie, jak bardzo można sobie samemu pomóc chroniąc swoje zdrowie. W tej chwili wiemy, ze około 80-90 proc. przypadków zawału serca, choroby wieńcowej teoretycznie mogłoby nie zaistnieć. W praktyce oczywiście nie jest to realne. Wydaje mi się, że 30-40 proc. w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat możemy zapobiec chorobom układu krążenia. To jest niezwykle ważne.

Marta Ciosmak: Wiele osób nie wie, jakie są podstawowe zasady zdrowego trybu życia...

Prof. dr hab. med. Adam Torbicki: Tak. Wiele osób nie wie, jakie są zasady zdrowego trybu życia i jak łatwo można je osiągnąć. Nie chodzi o to, aby prowadzić taki tryb życia jak w klasztorze, tylko, aby dokonywać tzw. zdrowych wyborów. Jeśli chodzi o dietę, powinniśmy wybierać te rzeczy, które są zdrowsze. Czasami wystarczy ta świadomość, że dany produkt jest zdrowszy, że warzywa i owoce są zdrowsze niż mięso. Już jest to krok we właściwą stronę.

Marta Ciosmak: W ramach akcji „Pamiętaj o sercu” podjęto wiele inicjatyw, które zakończyły się sukcesem. Proszę powiedzieć, co będzie się działo w 2005 roku.

Prof. dr hab. med. Adam Torbicki: Wiele już się wydarzyło. Teraz natomiast będzie realizowany bardzo ważny element kampanii, a mianowicie spoty. Przygotowaliśmy spoty edukacyjne, właściwie nie tyle edukacyjne, co zachęcające do zdrowych wyborów. Jest ich kilkanaście, w związku z tym nie będą chyba nudne. Bohaterowie są przesympatyczni, sam ich bardzo polubiłem. Mam nadzieję, że zmienią troszkę nasze przyzwyczajenia i nasz codzienny styl życia.

Marta Ciosmak: Dziękuję bardzo.

Prof. dr hab. med. Adam Torbicki:
Dziękuję.

Rozmawiała Marta Ciosmak, 2004-12-17