front-start
Na temat chorób układu krążenia rozmawiamy z prof. dr hab. G. Opolskim PDF Email

Marta Ciosmak: Choroby układu krążenia stanowią przyczynę 48 proc. wszystkich zgonów. Jakie są główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?

Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski, Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii, Przewodniczący Programu Polkard 2003-2005 :
Do takich zasadniczych czynników ryzyka chorób układu krążenia, czyli chorób układu sercowo-naczyniowego, które są związane z miażdżycą należą: nadciśnienie, zaburzenia gospodarki cholesterolowej, następnie cukrzyca, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i związana z tym otyłość. Mówi się jeszcze o wielu innych czynnikach, ale te, które wymieniłem są czynnikami podstawowymi.

Marta Ciosmak: W celu zapobiegania chorobom układu krążenia zaleca się zmianę stylu życia. Jednak zmiana ta nie jest łatwa. Dlatego naukowcy postanowili wynaleźć tzw. cudowną tabletkę...

Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski:
Tak. To jest pigułka określana jako Polypill, czyli super-tabletka zawierająca w sobie kilka innych tabletek. Ma ona zwalczać podstawowe czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Ta tabletka ma działać na zmniejszenie stężenia cholesterolu, a więc powinna zawierać statynę. Następnie obniżać ciśnienie tętnicze i w związku z tym zawiera jeden lub dwa leki hipotensyjne. Mówi się o tym, że tabletka ta powinna zawierać także kwas foliowy, który obniża stężenie homocysteiny. I w końcu czwarty środek, doskonale znany, to jest aspiryna. Tak więc w jednej tabletce mamy cztery lub nawet więcej tabletek. W efekcie, według zwolenników tej koncepcji, jedną tabletka będzie można leczyć jednocześnie kilka czynników ryzyka. Zamiast kilku tabletek, pacjent zażyje tylko jedną. A więc będzie znacznie wyższy odsetek przestrzegania zaleceń lekarzy.

Marta Ciosmak: To są zalety Polypillu. A jakie są jego wady?

Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski:
Tabletka nie będzie kontrolowała wszystkich czynników ryzyka. Takich jak palenie papierosów. Nie będzie wpływała na to, byśmy więcej się ruszali, nie będzie promowała aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, Polypill może utrwalać w nas przekonanie, że nie musimy zmieniać stylu życia, nie musimy wykonywać aktywności fizycznej, nie muszę rzucić palenia papierosów, nie muszę też zmieniać swojej diety, bo wystarczy, że wezmę rano jedną tabletkę Polypill. Myślę, że bardzo ostro trzeba powiedzieć, ze jest to błędny sposób myślenia. Na ostatnim kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium, znakomity szwedzki kardiolog, powiedział, że prawdziwy Polypill znajduje się w naszych nogach, w wysiłku fizycznym, o którym powinniśmy codziennie pamiętać

Marta Ciosmak: A czy wiadomo cos o niepożądanych efektach działania Polypillu?

Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski: Ponieważ lek ten nie został jeszcze wprowadzony, to nie wiemy. Ale przeciwnicy tego leku podkreślają, że trudno przewiedzieć, jakie będą interakcje między tymi czteroma składnikami, a więc jakie będą działania niepożądane i czy rzeczywiście skuteczność będzie taka sama, jak w sytuacji, kiedy stosujemy te cztery leki oddzielnie. Nie każdy musi brać leki z tych czterech grup. Należy dodać, ze zwolennicy tej tabletki mówią, że będzie ona przyjmowana powszechnie w prewencji pierwotnej, a więc u osób, które jeszcze nie mają choroby, wszystkich tych, którzy są w grupie wysokiego ryzyka, czyli u osób powyżej 55 roku życia, które przykładowo, palą papierosy czy mają podwyższone ciśnienie. Natomiast w prewencji wtórnej u osób po zawale serca i po udarze mózgu. Niektórzy mówią, że skład tej tabletki będzie dobierany w zależności od rodzaju choroby.

Marta Ciosmak: Polypill z pewnością będzie stanowił przełom zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Podsumowując, proszę powiedzieć, czy jest pan zwolennikiem tej cudownej pigułki.

Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski:
Myślę, że za kilku lat tego rodzaju lek znajdzie się na naszym rynku. Na pewno muszą być ograniczenia w odniesieniu do jego stosowania. Dlatego, że nie dla każdego środek, o tak złożonej formule, będzie konieczny. Również nie u wszystkich będzie on kontrolował te czynniki ryzyka, którym jest przypisany. Na pewno nie dla każdego, ale myślę, że dla dużej grupy osób cudowna pigułka będzie rozwiązaniem. Muszą oni jednak pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie dla ich przyszłości w związku z chorobami układu sercowo-naczyinowego, ryzyko zachorowania zimniejszy się o ponad 80 proc. Trzeba pamiętać o innych czynnikach ryzyka, których Polypill nie kontroluje.

Marta Ciosmak: Dziękuję za rozmowę.

Prof. dr hab. med. Grzegorz Opolski: Dziękuję.

Rozmawiała Marta Ciosmak, 2004-12-17