front-start
Wybrane najlepsze strony internetowe o zdrowiu dla dorosłych PDF Email
Student V roku Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi 

W myśl teorii Arthura Schopenhauera „Dziewięć dziesiątych naszego szczęścia polega na zdrowiu. Zdrowy żebrak jest szczęśliwszy niż chory król". Nie trzeba być filozofem by dostrzec, że zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Ogólnodostępnym i powszechnym źródłem informacji o zdrowiu, stał się w obecnych czasach Internet. Możemy w nim znaleźć wiele wartościowych i bogatych w informacje stron. Warto w wolnej chwili odwiedzić kilka z nich i dać szansę własnemu zdrowiu. Każdy przekona się, że dbanie o zdrowie może być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

  • Program „Trzymaj formę” (www.trzymajforme.pl) jest inicjatywą Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności” w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Propaguje zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży, który jest połączeniem przyjemnego, zbilansowanego odżywiania i aktywności fizycznej. Na stronie można znaleźć wiele ciekawych pomysłów na aktywne spędzanie wolnego czasu i zdrową urozmaiconą dietę. Specjalny kalkulator pomaga obliczyć wskaźnik masy ciała, ilość spożywanych kalorii każdego dnia, a także sprawdzić czy codzienna dieta jest zbilansowana. Dodatkowo wzbogacona jest o zakładkę dla dorosłych.

  • „Mam haka na raka” (www.mamhakanaraka.pl) jest ogólnopolskim programem kierowanym do dzieci i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Jego celem jest wykształcenie postaw prozdrowotnych oraz przekonanie wszystkich Polaków, że z chorobami nowotworowymi można wygrać, wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza. Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby, a młodzież potrafi zmobilizować swoich bliskich do dbania o własne zdrowie przez korzystanie z regularnych, powszechnie dostępnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych.

  • Kampania www.zrobcytologie.pl organizowana jest przez Polską Unię Onkologii. Powstała w oparciu o pomysł młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, zwycięzców II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Ma na celu przekonać wszystkie kobiety, by regularnie wykonywały badania cytologiczne, które mogą uchronić je przed rakiem szyjki macicy. Regularnie wykonywane proste, bezbolesne i bezpłatne badanie pozwala uniknąć niebezpiecznej dla zdrowia choroby. Wczesne wykrycie nowotworu sprzyja skutecznemu leczeniu. Jak głosi hasło kampanii „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”. Chroń się przed rakiem szyjki macicy!

  • Inna kampania społeczna www.wystarczytakniewiele.pl   ma zachęcić kobiety do systematycznego badania piersi. Samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, który ułatwia skuteczne leczenie. Kobiety same mogą regularnie oglądać i badać własne piersi. Wystarczy tak niewiele, aby zrobić coś dobrego dla zdrowia.

  Warto również odwiedzić zagraniczne strony internetowe poświęcone promocji zdrowia dzieci i młodzieży, aby przekonać się, że Świat dawno zrozumiał, jak ważna jest edukacja zdrowotna propagowana od najmłodszych lat.

  • „Body and mind” (www.bam.gov) nazwę strony stanowią pierwsze litery słów ciało i umysł. Powstała z inicjatywy Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w USA. Strona ta stworzona jest dla dzieci w wieku 9-13 lat, aby pomóc im radzić sobie ze stresem i prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. Zawiera bogate w szatę graficzną gry, quizy i inne interaktywne rozrywki. Nauka poprzez zabawę, taki cel chcieli osiągnąć twórcy. Odwiedzając stronę uzyskamy najważniejsze informacje o chorobach, zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, a także odkryjemy wszystkie tajemnice ludzkiego ciała.

  • Równie ciekawa jest inna amerykańska strona www.kidnetic.com . Stanowi wspaniałe źródło wiedzy o wszystkich aspektach zdrowia. Celem strony jest pomoc w otwartej komunikacji między rodzicami i dziećmi, która jest podstawą do stworzenia zdrowej i szczęśliwej rodziny. Zawarte wskazówki pomogą we właściwym odżywianiu i wspólnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Specjalnie stworzona zakładka: dla rodziców zawiera poradnik jak pomóc dzieciom w zdrowym odżywianiu i byciu aktywnym na co dzień.

  • Strona www.kidshealth.org jest wynikiem pracy Nemours – wielokrotnie nagradzanej, jednej z największych organizacji non-profit, która zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem dzieci. Została utworzona w celu szerzenia zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży. Zawiera trzy podstrony: dla rodziców, dzieci, młodzieży. Każdego dnia odwiedzana jest przez 500 000 osób szukających informacji o zdrowiu. Daje możliwość zapoznania się ze słowniczkiem terminów medycznych. Uczy jak skutecznie chronić zdrowie fizyczne i psychiczne. Strona ma wielu wiernych użytkowników, którzy z przyjemnością odwiedzają ją regularnie.
     

Może w codziennej gonitwie warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o sobie. Najlepsze co możemy zrobić, to wziąć zdrowie we własne ręce. Jeśli choć trochę zainteresowała Cię tematyka prezentowanych stron nie zwlekaj! Odwiedź je już dziś i ciesz się dobrym zdrowiem codziennie, bo jak mawiał poeta Jan Kochanowski „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”.