front-start
Udar mózgu PDF Email
15.10.2005.
Udar mózgu jest groźną chorobą o nagłym początku, która powstaje w wyniku zaburzeń ukrwienia mózgu. Najczęstszą przyczyną udaru (80% przypadków) jest niedokrwienie mózgu spowodowane niedrożnością jednego z naczyń mózgowych. Tylko co piąty udar jest wylewem i powstaje w wyniku krwawienia z pękniętego naczynia mózgowego.

Jak uniknąć udaru mózgu?
Czynniki ryzyka udaru mózgu są podobne do czynników ryzyka zawału serca. Najważniejsze z nich to: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadmiar cholesterolu we krwi, cukrzyca, otyłość.

Większości z nich można skutecznie zapobiec, wprowadzając proste zmiany do swojego stylu życia:
- kategorycznie rzucić palenie papierosów;
- nie dopuszczać do otyłości przez stosowanie odpowiedniej diety oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych (przez większość dni tygodnia przez co najmniej 30 minut; może to być sport rekreacyjny);
- regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Jakie są objawy udary mózgu?
Zaburzenia ukrwienia mózgu powodują różnorodne objawy neurologiczne zawsze o nagłym początku i na ogół łatwo wykrywalne przez samego pacjenta lub jego otoczenie.
  Objawy te mogą być;
- niewielkie, np. bóle głowy, drętwienie ręki, gorsze widzenie jednym okiem, trudności w mowie lub wykrzywienie ust;
- bardzo poważne, np. nagła utrata przytomności, upadek, paraliż połowy ciała, drgawki, zawroty głowy, wymioty i inne.

Jak leczyć udar mózgu?
Udar mózgu, podobnie jak zawał serca, może stanowić zagrożenie dla życia dlatego w każdym wypadku podejrzenia udaru mózgu należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Pacjent powinien być szybko i bezpiecznie przewieziony karetką do szpitala, w którym oddział neurologiczny pełni 24–godzinny dyżur udarowy. Największe szanse na wyzdrowienie mają pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu przed upływem 3 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru.

Opracował prof. dr hab. med. Hubert Kwieciński