front-start
Różne diety dają podobne efekty PDF Email
17.06.2005.
Jak wykazała praca grupy amerykańskich badaczy, której przewodził Michael Dansinger, przestrzeganie jakiejkolwiek diety jest bardziej istotne niż wybranie jakiegoś szczególnego planu odchudzania. Poszczególne diety – Atkinsa, Zone, Weight Wachers i Ornisha – w podobnie umiarkowanym stopniu zmniejszyły wagę oraz podobnie zredukowały kilka czynników ryzyka choroby wieńcowej.

Do badania włączonych zostało 160 osób z nadwagą lub otyłością (średni BMI 35), a następnie zostały one wybrane losowo do stosowania poszczególnych diet: Weight Watcher (ograniczanie wielkości porcji oraz kalorii); Atkinsa (ograniczanie węglowodanów); Zone (modyfikacja i bilansowanie wartości odżywczych); Ornisha (ograniczanie tłuszczu).

Przez pierwsze dwa miesiące badania pacjenci mieli restrykcyjnie przestrzegać planu diety, a następnie dobrać własny poziom zaangażowania w odchudzanie.

Jak można było przypuszczać, waga pacjentów, którzy nie ukończyli diety, nie różniła się od wyjściowej. Średni spadek wagi ciała wynosił 2 kg w diecie Atkinsa (ukończyło 53% pacjentów), 3,3 kg w diecie Zone (ukończyło 65%), 3 kg w diecie Weight Watcher (ukończyło 65%) oraz 3,3 kg w diecie Ornisha (ukończyło 50%).
  Każda z diet w sposób znamienny zredukowała stosunek LDL (szkodliwego cholesterolu) do HDL (dobergo cholesterolu) o około 10% wartości wyjściowej. Diety nie miały wpływu na ciśnienie tętnicze oraz na poziom cukru we krwi.
Spadek stosunku cholesterolu całkowitego do HDL, białka CRP oraz insuliny był ściśle powiązany ze spadkiem wagi, a nie z rodzajem diety.

„Redukcja czynników ryzyka choroby wieńcowej była powiązana ze spadkiem wagi ciała, a nie z konkretnym typem diety. O klinicznym sukcesie decydowało najbardziej zaangażowanie i determinacja w odchudzaniu niż szczególny sposób odchudzania” - podsumował Michael Dansinger.

JAMA 2005; 293:43-53

Autor: lek. med. Marcin Fijałkowski
Akademia Medyczna w Gdańsku I Klinika Chorób Serca