front-start
Niezdiagnozowana cukrzyca u pacjentów z chorobami serca PDF Email
31.08.2005.
Niezdiagnozowana cukrzyca, a co za tym idzie nieleczona często towarzyszy osobom cierpiącym na chorobę wieńcową lub tym, które przeżyły zawał serca.

Dr Darcy Green Conaway mówi: „Większość pacjentów, przybywających na ostry dyżur z powodu zawału serca lub bólu w klatce piersiowej, ma upośledzony metabolizm glukozy, co powinno zwrócić uwagę lekarza.

Wśród 1199 pacjentów z chorobami serca, których badano w szpitalach w stanie Kansas, 57% miało podwyższony poziom glukozy, a 27% wiedziało, że choruje na cukrzycę. Z 878 pozostałych pacjentów u 14% zauważono początek rozwoju cukrzycy, opierając się na badania poziomu glukozy.

Jednak tylko 35% pacjentów z dopiero co wykrytą cukrzycą, było poinformowanych o ich stanie zdrowia i włączono u nich leczenie. Pozostali pacjenci byli pozostawieni nie zdiagnozowani.
  „Znaleźliśmy bardzo dużo pacjentów z szybko rozwijającą się cukrzycą”, czyli w stanie nietolerancji glukozy, ale żaden z tych pacjentów nie usłyszał takiej diagnozy wcześniej od lekarzy.

Dr Conaway konkluduje „jedynym sposobem na znalezienie przypadków niezdiagnozowanej cukrzycy wśród pacjentów z zawałem serca lub bólem klatki piersiowej jest zrobienie prostego badania poziomu glukozy.

American Journal of Cardiology, August 1, 2005.

Źródło: Unsuspected diabetes common in heart patients

Autor: opracowała Agata Karpińska