front-start
Czy wiesz, jak papierosy rujnują Ci zdrowie? PDF Email
07.09.2005.
Większość nałogowych palaczy jest świadoma ryzyka zachorowania na choroby powodowane paleniem papierosów, np. na raka, rozedmę, zapalenie oskrzeli. Nałóg ten powoduje także wiele innych chorób, które mogą zaatakować każdą komórką naszego ciała.

Palenie a serce
Wpływ palenia papierosów na układ sercowo-naczyniowy jest wieloraki:
- Powoduje obniżenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu) nawet u dorosłych ludzi.
- Pogarsza elastyczność ścian aorty, czyli największego naczynia krwionośnego w ciele ludzkim, co powoduje wzrost ryzyka wykrzepiania wewnątrznaczyniowego krwi.
- Podwyższa aktywność układu współczulnego, co rozregulowuje system sercowo-naczyniowy.
- U kobiet powoduje niedobór estrogenu, znosząc jego kardioprotekcyjne działanie.
- Osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem niż niepalące.

Palenie i nowotwory
Nikotynizm jest przyczyną ok. 85% przypadków raka płuc w Stanach Zjednoczonych, ale palenie powoduje także inne nowotwory. Papierosy zawierają kilka tysięcy związków chemicznych, więc nowotwór może się rozwinąć poprzez nakładanie się wielu czynników rakotwórczych.
- Substancje smoliste powodują uszkodzenie DNA w płucach. Takie uszkodzenia nie mogą być zregenerowane przez sam organizm.
- Szacuje się, że palenie papierosów oraz żucie tytoniu przyczyniają się do 60% przypadków raka gardła, jamy ustnej i przełyku.
- Nałogowi palacze częściej chorują na białaczkę, raka żołądka, pęcherza, nerek i trzustki.
- Ok. 30% wszystkich nowotworów okolicy szyi jest powiązana z nikotyną.
  Wpływ palenia na kości, stawy i więzadła
Palenie papierosów ma destrukcyjny wpływ na narządy ruchu. Osłabia proces formowania się nowych kości. Nałogowe palaczki są w grupie wysokiego ryzyka osteoporozy, a także mają duże szanse zachorowania na reumatyzm.
Palacze są również znacznie narażeni na choroby degeneracyjne oraz urazy kręgosłupa.

Inne możliwe dolegliwości związane z nałogiem

- Palenie papierosów zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i obniża przepływ krwi przez błonę śluzową, co może doprowadzić do powstawania wrzodów. Takie zmiany metabolizmu powodują również spowolnienie procesów gojenia się wrzodów.
- Związki chemiczne znajdujące się w papierosach oddziałują na hormony tarczycy, prowadząc do destabilizacji hormonalnej.
- Intensywni palacze mogą cierpieć na kataraktę i są 2 razy bardziej narażeni na schorzenia plamki niż niepalący ludzie.
- Palacze wyglądają starzej, gdyż na ich twarzach wcześniej pojawiają się zmarszczki.
- Kobiety palące mogą stać się bezpłodne. Największym ryzykiem obarczone są kobiety palące 20 lub więcej papierosów dziennie oraz kobiety zaczynające palić przed 18 rokiem życia.

Źródło: Smoking's Impact on Health Is Not Limited to Lung Cancer

Opracowała Agata Karpińska