front-start
Uratuj mężczyznę przed zawałem PDF Email
 
logo-vitaAutor: Emilia Borkowska

On nigdy na nic się nie skarży. Nie chodzi do lekarza. Okaz zdrowia? Niekoniecznie. Weź sprawy w swoje ręce. Zadbaj o jego serce. Im wcześniej, tym lepiej..

Dla wielu mężczyzn przyznanie się do problemów ze zdrowiem jest oznaką słabości. Z tego powodu unikają też wizyt u lekarza. To ryzykowna postawa, zwłaszcza w przypadku serca. Jego choroby są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn po 40 r. życia. A można temu łatwo zapobiegać. Wystarczy kilka zmian w codziennym życiu. Daj przykładi zacznij je wprowadzać od dziś (nie ostentacyjnie, lecz jakby mimochodem: mężczyźni nie cierpią, gdy się ich poucza).

Codziennie podawaj do posiłków owoce i warzywa. Obfitują w cenne dla serca witaminy i minerały. Do surówek dodawaj oleje, zwłaszcza rzepakowy lub oliwę z oliwek: mają niezbędne dla układu krążenia tłuszcze nienasycone. Przynajmniej 2 razy w tygodniu serwuj danie z ryby morskiej, np. z tuńczyka, makreli, łososia. Zawierają one bowiem korzystne dla naczyń krwionośnych i serca kwasy tłuszczowe omega-3. Ogranicz natomiast tłuszcze nasycone, czyli pochodzenia zwierzęcego. Chodzi nie tylko o smalec czy masło, ale także o mięso i wędliny. Im bardziej tłusta dieta, tym więcej organizm produkuje cholesterolu. A jego nadmiar we krwi prowadzi do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej (wieńcowej) serca, jego zawału.

Odchudzajcie się razerm. Nadmiar kilogramów to jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. A także nadciśnienia oraz cukrzycy, które zwiększają niebezpieczeństwo zawału. Jak możesz sprawdzić, czy twój partner nie ma nadwagi? Oblicz jego wskaźnik masy ciała BMI: wagę (w kilogramach) podziel przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Każdy wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, a od 30 – już otyłość. Najbardziej niebezpieczna dla serca jest otyłość brzuszna, to znaczy taka, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach talii. Lekarze wyznaczyli nawet nieprzekraczalną granicę obwodu pasa, która dla mężczyzn wynosi 102 cm.

Jeśli on pali, pomóż mu zerwać z nałogiem. Substancje obecne w dymie tytoniowym uszkadzają tętnice, co przyspiesza odkładanie się w ich ściach złogów cholesterolowych. Stwierdzono też, że palacze mają  mniej cholesterolu HDL, który chroni przed miażdżycą tętnic. A to właśnie ona prowadzi do niedokrwienia serca, co może skończyć się zawałem.

Kup ciśnieniomierz. Nawet jeśli twój partner nie starży się na żadne dolegliwości kojarzone z wysokim ciśnieniem (np. bóle głowy), zadbaj, by je kontrolował. Podwyższone ciśnienie długo nie daje niepokojących objawów. Ale skrycie osłabia serce, uszkadza tętnice, przyspiesza rozwój miażdżycy. Dlatego właśnie zaliczane jest do głównych czynników ryzyka wieńcowej i zawału serca.


  Chodźcie razem na  spacery. Zachęcaj swojego partnera do wysiłku fizycznego. Ma on niezwykle korzystny wpływ na układ krążeniia. Dowiedziono, że osoby aktywne są o wiele mniej narażone na zawał. Aktywność fizyczna chroni bowiem serce, i to na kilka sposobów. Umożliwia utrzymanie wagi ciała w normie i pomaga w pozbyciu się nadwagi. Obniża poziom cholesterolu całkowite i zwiększa ilość dobrego dla serca cholesterolu HDL. Reguluje ciśnienie. Po to jednak, aby wysiłek fizyczny spełnił swoje zadanie, musi być podejmowany regularnie. Trzeba ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30-45 minut lub codziennie energicznie spacerować przez co najmniej pół godziny. Taki szybki spacer to także doskonały sposób na rozładowanie stresu, który również szkodzi sercu. Długotrwały, może nawet doprowadzić do zawału.

Zapisz go na badania. Ciśnienie można mierzyć w domu, ale dobrze jest od czasu do czasu skontrolować je u lekarza. Inne badania, jak np.pomiar cholesterolu, trzeba robić w laboratorium, co 5 lat. Wzrost poziomu cholesterolu, podobnie jak podwyższenie ciśnienia, długo nie daje bowiem żadnych objawów. Nawet jeśli wyniki pomiarów ciśnienia i cholesterolu będą tylko trochę podwyższone, przekonaj partnera o konieczności odwiedzenia lekarza. W jednym i drugim przypadku na początku wystarcza bardzo często zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

Najlepsze wyniki

  • CIŚNIENIE TĘTNICZE
Optymalne 120/80 mm Hg.
dopuszczalne:140/90 mm Hg
  • CHOLESTEROL
- całkowity 190 mg/dL – nie powinien przekraczaĆ 200 mg/dl.
- LDL(zły cholesterol): 100 mg/dl (ale im mniej, tym lepiej)
- HDL (dobry cholesterol): powyżej 40 mg/dl (dopiero ponad 60 mg/dl skutecznie chroni przed miażdżycą i związanymi z nią chorobami układu krążenia).