front-start


dieta

Jedz więcej warzyw i owoców – zawierają one błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy oraz słodzonych napojów (tzw. soft drinków) i soli kuchennej


Dieta śródziemnomorska najlepsza dla serca
Wykazano, że dieta śródziemnomorska zmniejsza stężenie „złego cholesterolu” w surowicy, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza gotowość krwi do tworzenia zakrzepów. Obserwacje poczynione we Włoszech dowiodły ponadto, że oleje rybne przeciwdziałają zaburzeniom rytmu serca i zmniejszają przez to ryzyko nagłego zgonu.
Cechą wyróżniającą śródziemnomorski sposób żywienia jest duże spożycie warzyw i owoców, ryb, owoców morza, oliwy z oliwek. Natomiast spożycie tłuszczów zwierzęcych jest znacznie mniejsze niż w krajach północnych. Zwyczaj smarowania pieczywa należy do rzadkości.
hdr-more-a
lek. Łukasz A. Małek  
I Katedra i Klinika Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie. Kierownik Kliniki: prof. dr hab. Grzegorz Opolski 
Jako dietę śródziemnomorską określa się zwyczajowo dietę obserwowaną w krajach europejskich leżących nad basenem Morza Śródziemnego (Grecja, Włochy, Hiszpania, Francja, itd.) szczególnie w latach 50 i 60 naszego stulecia, skąd pochodzą pierwsze doniesienia o jej prozdrowotnym działaniu.
prof. dr hab. med. Barbara Cybulska  
Instytut Żywności i Żywienia, Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowo Zależnych
Dieta śródziemnomorska chroni przed zawałem serca, to znaczy, że jest modelowym żywieniem profilaktycznym. Dowodów na to dostarczyło przede wszystkim badanie porównawcze znane pod nazwą „Badanie Siedmiu Krajów” oraz wiele lat później badanie eksperymentalne przeprowadzone w Lionie. 
doc. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek 
Instytut Żywności i Żywienia, Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowo Zależnych
Dieta zgodna z zasadami prawidłowego żywienia jest nieodzowną metodą profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia powstających na podłożu miażdżycy. Należą do nich w szczególności choroba niedokrwienna serca, udar mózgu i miażdżyca tętnic kończyn dolnych.