front-start
Zawał serca a menopauza PDF Email
I Katedra i Klinika Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie. Kierownik Kliniki: prof. dr hab. Grzegorz Opolski 
Co to jest menopauza?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Wygaśnięcie czynności jajników po menopauzie to naturalny proces fizjologiczny kończący okres rozrodczy kobiety. Początkowo pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, ostatecznie miesiączki zupełnie zanikają.

Jak dużym problemem są choroby układu krążenia u kobiet?

W Polsce zawał serca oraz udar mózgu są główną przyczyną zgonów wśród kobiet, w 1996 roku stanowiły blisko 60% wszystkich zgonów w tej części populacji. Fakt, że wśród osób w średnim wieku mężczyźni stanowią większość pacjentów z chorobą wieńcową oraz to, że u kobiet po menopauzie następuje znaczący wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca, sugeruje, że przyczyną może być deficyt estrogenów (żeńskie hormony płciowe), a sama menopauza jest czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej.

Kiedy dochodzi do menopauzy?

Średnia wieku menopauzy mieści się w przedziale 48-52 lata. Istnieje jednak grupa kobiet, u których proces ten zachodzi wcześniej. Udowodniono, że palenie papierosów może w znaczący sposób go przyśpieszyć.
  Do wcześniejszego spadku poziomu estrogenów dochodzi również w wyniku usunięcia jajników z powodu innych chorób.

Jaki wpływ ma menopauza na ryzyko choroby wieńcowej?

Jak szacują naukowcy, każdy rok opóźnienia wystąpienia menopauzy zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o około 2%. Oznacza to, że kobieta miesiączkująca po raz ostatni w 40 roku życia ma o około 20% większe ryzyko niż kobieta, która wchodzi w okres menopauzy w wieku 50 lat.

Dlaczego tak się dzieje?

Menopauza wiąże się z szeregiem istotnych zmian zachodzących w organizmie kobiety. Rośnie stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu („złego cholesterolu”) oraz trójglicerydów. Spada natomiast poziom mającego korzystne działanie HDL-cholesterolu. Pogorszeniu ulega metabolizm glukozy. Narasta zjawisko oporności na insulinę, które prowadzić może do rozwoju cukrzycy ze wszystkimi jej negatywnymi skutkami - łącznie ze wzrostem częstości zawałów serca. Zwiększa się zdolność krwi do tworzenia zakrzepów, które zamykając światło tętnic, mogą prowadzić do zawału.busy
 
logo_ik_podstawowe_cmyk